
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 7 mm |
| Width | 7 mm |
| Max Operating Temperature | 105 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 48 |
| Height | 1 mm |
| Packaging | Reel |
| Thickness | 0.9 mm |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Bipolar, Unipolar |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Gold |
| Core Architecture(core/core processor) | String DAC |
| Interface | SPI |
| Operating Supply Voltage | 33.5 V |
| Output Type | Voltage - Buffered |
| Lifecycle Status | Production (Last Updated: 1 week ago) |
| Max Power Dissipation | 165 mW |
| Max Supply Voltage | 36 V |
| Min Supply Voltage | 9 V |
| Number of Channels | 8 |
| Number of Bits | 14 |
| Supply Type | Analog, Digital, Dual |
| Number of DAC Channels | 8 |
| Reference Type | External |
| Sampling Rate | 66 kS/s |
| Integral Nonlinearity (INL) | 1 LSB |
| Number of Converters | 8 |
| Settling Time | 15 µs |
| Dual Supply Voltage | 17 V |
| Nominal Supply Current | 5 µA |
| power consumption | 115 mW |
| Resolution | 1.75 B |
| Max Dual Supply Voltage | 18 V |
| Min Dual Supply Voltage | 4.5 V |
| Number of D/A Converters | 8 |
| Differential Nonlinearity | 1 LSB |
| Differential Output | No |
| Manufacturer Lifecycle Status | ACTIVE (Last Updated: 1 week ago) |
| Max Digital Supply Voltage | 5.5 V |
| Min Digital Supply Voltage | 2.7 V |
| Interface Type(Data Interface) | SPI |
| Analog Supply Voltage | ±4.5 V to 18 V |
Stock: 115
Distributors
pcbx
Unit Price$21.89047
Ext.Price$21.89047
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $21.89047 | $21.89047 |
| 10 | $19.75657 | $197.56570 |
| 25 | $18.42373 | $460.59325 |
| 50 | $17.88712 | $894.35600 |
| 100 | $17.36619 | $1736.61900 |
| 300 | $17.13774 | $5141.32200 |
| 500 | $16.91230 | $8456.15000 |
| 1000 | $16.68993 | $16689.93000 |
| 3000 | $16.64632 | $49938.96000 |
| 5000 | $16.60273 | $83013.65000 |
